DNP DS-RX1 - doskonała drukarka fotograficzna

 

 

Fotograficzne drukarki termosublimacyjne od kilku lat stosowane są w zakładach fotograficznych. Wykorzystywano je zwykle do drukowania zdjęć legitymacyjnych i paszportowych. Wielu użytkowników nie była zachwycona jakością zdjęć jaką one oferowały. Wygodne, bezproblemowe, doskonale nadawały się do codziennej pracy. Ostatnie lata przyniosły olbrzymi postęp w druku termosublimacyjnym.  Zwiekszono rozdzielczość do 300 dpi (w niektórych nawet do 600 dpi), zwiększono paletę przejść tonalnych, reprodukcję kolorów. Aktualna jakość zdjęć porównywalna jest z jakością uzyskiwaną w minilabach cyfrowych. Po drukarki termosublimacyjne sięgneli fotografowie ślubni oraz studia fotograficzne. Od tego momentu mają w swoim zasięgu urządzenie, które nie tylko uniezależnia ich od załadów fotograficznych ale również mogą wpływać bezpośrednio na efekt końcowy swoich zdjęć. Drukarkami tymi interesują się takżezakłady fotograficzne. Przy systematycznie malejącej ilości wykonywanych zdjęć drukarka termosublimacyjna pomału zaczyna zastępować minilab cyfrowy. Jest tania w zakupie i pod względem serwisowym. Prosta w obsłudze. Wydajna. Niezależna od wymagań które stawia chemiia fotograficzna. Profesjonalne drukarki fotograficzne są również "sercem" minilabów termosublimacyjnych np. Nexlab, Kodak Apex. W krajach zachodnioeuropejskich minilaby termosublimacyjne szybko się przyjęły. W polskich zakładach fotograficznych proces ten przebiega z oporami.

 

Drukarki termosublimacyjne przystosowane są:
 

- do formatów od 10 x 15 poprzez 13 x 18 do 15 x 20

lub

- do formatu 20 x 30, 25 x 30

 

 

Na rynku można spotkać profesjonalne drukarki termosublimacyjne kilku firm - Mitsubishi, Sony, Kodak, DNP, Shinko. Najczęściej jednak kupowane są drukarki japońskiej firmy DNP. Sprzedaje je firma Tetenal Polska i umożliwia wydrukowanie własnych zdjęć testowych przed zakupem aby według własnych kryteriów ocenić oferowaną jakość. Drukarka DNP była również testowana przez redakcję miesięcznika Foto-Kurier. Na stronie internetowej Foto-Kuriera można obecnie zapoznać się całym testem i opisem tej drukarki publikowanym w papierowym numerze 10/2010.

 

Papier do drukarki RX1 - dostępny jest tutaj - rx1 media kit 15x20

 

 

W 2019 r na polski rynek usług fotograficznych prowadzana jest przez firmę Tetenal Polska mobilna drukarka atramentowa Primera IP60. Obsługuje ona formaty 5x15, 10x15, 15x20, 15x30, 15x45, 15x60 co całkowicie wystarcza w przypadku wielu zakładów fotograficznych.