Tania fotoksiążka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Które produkty fotograficzne są godne uwagi ?

 

 

 

Pomniki na cmentarzach

 

 


wzory nagrobków

Po pogrzebie bliskiej osoby wiele osób decyduje się na zamówienie odpowiedniego nagrobka. Jego wygląd zależy głównie od środków, jakie możemy przeznaczyć na ten cel. Na cenę wpływa rodzaj użytego materiału, sposób zdobienia napisów oraz dodatki, na przykład wazony czy małe figurki. Poszukuje się wtedy ładnych wzorów nagrobków

 

 

 

 

 

Mimo wszystko, należy bez wahania stwierdzić, że większość nagrobków na polskich cmentarzach jest do siebie bardzo podobna. Taki stan rzeczy zależy głównie od samych kamieniarzy, którzy kierują się zasadą „im więcej granitu, tym lepiej”. Większa ilość materiału to po prostu więcej pieniędzy w ich kieszeniach. Z tego też powodu polskie cmentarze wyglądają bardziej jak magazyny budowlane, a nie jak miejsca wiecznego spoczynku najbliższych nam osób. Inaczej prezentują się cmentarze poza granicami naszego kraju. Tam nagrobki są mniejszych rozmiarów, a niemal na każdym umieszcza się na porcelanie zdjęcie zmarłego. Co więcej, wokół grobów jest zdecydowanie więcej zieleni i kwiatów.

Na polskich cmentarzach jakiekolwiek ożywienie możemy obserwować głównie w okresie listopadowym. To wtedy przynoszone są nowe wiązanki i zapalane znicze. Wokół cmentarzy panuje duży ruch, a parkingi są zapełnione do ostatnich miejsc. Dla niektórych to jedyny czas, w którym odwiedzają zmarłych znajomych i członków rodziny. To właśnie przed 1 listopadem wielu zamawia kosztowne nagrobki. Niestety bardziej po to, aby zaimponować innym, aniżeli uczcić pamięć zmarłego. Taki stan rzeczy szybko się nie zmieni. Polskie społeczeństwo jest za bardzo przyzwyczajone do standardowego wyglądu nagrobka. Nie należy zatem w najbliższej przyszłości oczekiwać przełomowych zmian.
 

 

 

Komentarze

Teresa Pieniężno

2013-02-01 16:49

bardzo ładny, chyba taki postawię, tylko ciekawe ile kosztuje