Tania fotoksiążka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Które produkty fotograficzne są godne uwagi ?

Wołarka do małych przerobów

 

 

 

W wołarkach tak samo jak w przypadku minilabów ( > czytaj więcej ) przerób w bardzo poważny sposób wpływa na jakość wywoływanych filmów. Również tutaj ilość zużywanego regeneratora wywoływacza w ciągu 3 tygodni powinna być większa niż objętość  tanku roboczego. 

 

W przypadku wołarki Noritsu QSF 430L-3:

objętość tanku wywoływacza 11,5 litra

wywoływacz o dawce 45 ml/135-24

zakładając że wszystkie filmy mają 36 klatek

trzeba w ciągu trzech tygodni wywołać 11500 ml: 70 ml = 175 filmów a więc w ciągu tygodnia ok. 55 filmów.

Większość zakładów fotograficznych takiej ilości filmów nie wywołuje. Pojawia się więc prosty wniosek - im mniejsze tanki w wołarce tym mniejsze ilości filmów są wymagane.

 

Najmniejszą objętość tanków ma wołarka Noritsu QSF T15. Dla przykładu tank wywoływacza ma 2,9 litra czyli 4 razy mniejszą objetość niż 430L-3. Niestety tych wołarek w drugim obiegu jest bardzo mało i są stosunkowo drogie gdyż mało kto się ich pozbywa. W każdym razie jest to najlepsza wołarka na dzisiejsze czasy małych przerobów.

 

Drugą w kolejności wołarkę wartą polecenia jest Noritsu QSF V30. Większa niż T15 - tank wywoływacza ma objętość 8 litrów ale i tak jest mniejsza niż większość innych wołarek.

 

Dodatkową zaletą wołarek Noritsu jest proces C-41RANP w którym nie ma przelewów pomiędzy kąpielami roboczymi (oprócz wewnętrznych przelewów w stabilizatorze). Dzięki temu wpływ odparowywania wody w kąpielach roboczych w mniejszym stopniu zakłóca równowagę chemiczną w tych kąpielach.